امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

ضرورت تزکیه اجتماعی برای رسیدن به جامعه‌ای قرآنی


عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: برای تحقق جامعه ای تزکیه شده، باید اساس نظام اسلامی بر دولت هدایت و تزکیه اجتماعی، تعریف شود.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه اخلاق عمومی از سلسله جلسات "اخلاق و سلوک انقلابی" که به همت معاونت فرهنگی اجتماعی این حوزه امروز در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد، به مسأله اخلاق دینی پرداخت و آن را در راستای رسیدن به کرامت انسانی در جامعه، با اهمیت دانست.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه موضوع اخلاق امروزه مورد بحث صاحبان اندیشه و دولتمردان در دنیا است، گفت: رعایت چارچوب های اخلاقی به عنوان یک قرارداد اجتماعی مطرح است اما اخلاق مبتنی بر دین، در حوزه عقاید و باورهای الهی، احکام و اخلاق فاضله، مطرح می شود.
آیت الله رئیسی، تحقق "آرمان شهر" را در گروه معنویت، اخلاق، عقلانیت، عدالت اجتماعی و توحید برشمرد و مطرح کرد: نگاه مبتنی بر فرهنگ دینی آنست که جامعه برای نظام اصولی هدایت شود تا معنویت، عقلانیت و اخلاق در آن نهادینه شود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به آیه 25 سوره حدید و " لِيَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ " ادامه داد: برای تحقق جامعه ای تزکیه شده، باید دولت و اساس نظام اسلامی بر دولت هدایت و تزکیه اجتماعی، تعریف شود.
آیت الله رئیسی در ادامه، حسن خلق را در احترام و رفتار به خانواده، همسایه و اجتماع دانست و تصریح کرد: اخلاق انتفاعی برای جلب توجه دیگران، جذب منافع بیشتر و تحکیم موقعیت ها است اما، اخلاق الهی ریشه در نیت خدایی دارد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به روایتی از پیامبرمکرم اسلام(ص) «إِنَّمَا الْعِلْمُ ثَلَاثَةٌ آيَةٌ مُحْكَمَةٌ أَوْ فَرِيضَةٌ عَادِلَةٌ أَوْ سُنَّةٌ قَائِمَةٌ وَ مَا خَلَاهُنَّ فَهُوَ فَضْل‌«، افزود: مباحث اخلاقی در حوزه فرهنگ دینی ما، امری جدا از مباحث فقهی نیست و همچنان که علم در سه حوزه عقاید، اخلاق و احکام الهی می باشد، کرامت انسانی نیز برآن استوار است.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه تمام فقه ما بر این است تا انسانی تربیت شود برخوردار از کرامت اخلاقی؛ که این جایگاه با پایبندی به اخلاق و احکام الهی دست می یابد، مطرح کرد: هر انسان بزرگی، شخصیت بزرگواری ندارد؛ انسان بزرگوار، برخوردار از یک روح بلند و ملکوتی است که تمام جلوه های رفتاری او، خدامحوری، خدا باوری و خدابینی می باشد.
تولیت آستان قدس رضوی، کرامت انسانی را بر دو قسم کرامت ذاتی و اکتسابی، معرفی و تشریح کرد: کرامت ذاتی آنست که خداوند به همه انسان ها یکسان داده ( وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَني‏ آدَمَ. سوره اسراء آیه 70) و به موجب آن از تمام خلایق برتر شد، اما آن کرامتی که موجب می شود انسان به واسطه آن در جایگاه روح بزرگوار قرار گیرد، کرامت اکتسابی است.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه در پرتو آیات نورانی قرآن و هدایت رسول مکرم(ص)، انسان به کرامت اکتسابی دست می یابد، ابرازکرد: جایگاه برتر انسانی، تربیت نفس و احیا تمایلات عالی نفسانی است.
فقه باید در جان و روح فقیه جای گیرد
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در بخش بعدی سخنان خود به موضوع اخلاق از منظر فقه پرداخت و ابرازکرد: در تعریف فقه، عالم فقیه علاوه برآنکه کوهی از علم می باشد، صاحب نفس نیز است.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه، فقه باید در جان و روح فقیه جای گرفته باشد، به 32 جلد صحیفه نور حضرت امام راحل(ره) اشاره کرد و گفت: در هیچ کدام از این کتب، حضرت امام(ره) دعوت به خود ندارد و تماماً توجه به خداوند است و مهمترین رسالت خود را در حفظ دین و هدایت انسان ها می داند.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه فرق است بین "بیایید" و "بروید"، خطاب به طلاب جوان، گفت: خود را به قله های علم و تزکیه انسانی برسانید آن وقت به جامعه بگویید تا به سمت شما حرکت کند.
آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه شریعت، احکام و آیاتی دارد، تصریح کرد: نماز، روزه، حج و ... از احکام شریعت هستند، اما غایت و هدف شریعت، تزکیه نفس در پرتو هدایت انسانی است.
سکولاریزم ارادی، عامل تهدید حوزه های علمیه
عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه بیان کرد: آنچه که حوزه های علمیه را تهدید می کند، سکولاریزم ارادی و اجتماعی است، به آن معنا که جامعه کار خود را انجام دهد و ما نیز مشغول به کار خود باشیم.
آیت الله رئیسی تاکید کرد: آنچه که برای ما طلاب به واسطه شاگردی در مکتب امام صادق(ع) واجب است، تربیت جامعه ای برای رسیدن به تزکیه است تا اندیشه و رویکرد انقلابی در آن رشد یابد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، اندیشه انقلابی را زمینه ای برای برنامه ریزی اخلاقی دانست و افزود: نظم، عقلانیت، اخلاق، معنویت و نگاه ژرف در اندیشه و تفکر انقلابی است و باید جامعه را به آن سمت هدایت کنیم.
آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه اساس کار روحانیت آنست که انسان وارسته و خودساخته، جامعه را به سمت کرامت انسانی هدایت کند، گفت: رمز موفقیت امام راحل(ره) آن بود که ایشان خود در قله بودند و به مردم می گفتند "بیایید".
تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: امروز گرایش به معنویت بیش از هر زمان دیگری در دنیا مطرح است، بنابراین با تهذیب نفس و اخلاق فاضله و کریمه، به سمت هدایت و جذب جوانان عالم باشید.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه تحقق جامعه مبتنی بر قرآن در جهان دور از انتظار نیست، افزود: تجربه ارزشمند 40 سال اداره کشور براساس مبانی نورانی قرآن، پیش روی تمام جوانان است.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به بزرگان فقاهت در حوزه علمیه خراسان، ابرازکرد: باید با راه، هدف و آسیب ها آشنا بود و مقصد را شناخت تا با عزمی راسخ، جزمیت علمی بالا و نگاهی دوراندیش، به سمت تحقق جامعه قرآنی گام برداشت.
آیت الله رئیسی در پایان ضمن تشکر از برگزارکنندگان جلسات اخلاق عمومی در حوزه علمیه خراسان، گفت: این گونه جلسات برای طلاب بسیار مفید است تا با علوم، اصول و عیوب اخلاقی در جامعه بیشتر آشنا شوند و در مسیر اهداف عالیه الهی قرار گیرند.

كد خبر: 30327  |  تاریخ درج خبر: 97/10/20  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا