ارتباط علمای حوزه علمیه خراسان با هیات های اندیشه ورز، الگویی، تعیین کننده و تحولی استمدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که هیات های اندیشه ورز مجدانه عمل کرده و بزرگان حوزه نیز ارتباطات ویژه ای با این هیات ها دارند، گفت: ارتباط آنان با هیات های اندیشه ورز، ارتباط الگویی، تعیین کننده و تحولی است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان، در نشست علمی دین و سلامت، «مسائل مستحدثه و حوزه علمیه، چالش ها و رویکردها» و رونمایی از ششمین هیات اندیشه ورز حوزه علمیه خراسان با عنوان دين وسلامت در مدرسه علمیه سلیمانیه، گفت: از آثار و برکات انفاس قدسیه حضرت امام(ره) و همینطور تاثیر مبارک رهنمودهای مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) این شد که در مدتي کوتاه، تقریبا تحولی همه جانبه در حوزه علمیه خراسان ایجاد شده است. 

ایشان با بیان این که وضعیت مدارس در مناطق مختلف حوزه های علمیه خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، تغییر کرده و حرکتی آغاز شده که نگاه، گفتمان، عمل و مطالبات همگان تحولی است، تصریح کرد: حتی انتقادات و پیشنهادات نسبت به مجموعه فعالیت های حوزه علمیه خراسان قالب تحولی به خود گرفته که این مسئله، امر مبارکی است.
مهمترین برنامه، ساماندهی فعالیت ها با مدل تحولی است
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که امیدواریم حرکت تحولی مورد نیاز زمان، جامعه اسلامی، نظام دینی و عرصه های بین المللی در همه ابعاد و شئون زندگی محقق شود، خاطر نشان کرد: مهمترین برنامه ای که به عنوان اساس کار در حوزه علمیه خراسان پایه ریزی شد، ساماندهی فعالیت ها با مدل جدید تحولی بود.
آیت الله عاملی با بیان این که در مجموع همه فعالیت های حوزه با توجه به مطالبات رهبری، در زمینه پاسخگویی، به چندین عرصه تعریف شده است ، عنوان کرد: توانمندسازی حوزه علمیه خراسان در عرصه های مختلف از نظام سازی تا برنامه های عملیاتی و اجرایی برای ایفای رسالت حوزوی و تولید خروجی های فاخر از جمله این عرصه ها بود و در این راستا در زمينه های علمی، تربیتی و بصیرتی اقداماتی صورت گرفت و فعالیت های گوناگون، روزآمد و کارآمد تحت هر یک از این عناوین تعریف شد.
ایشان با بیان این که عرصه های دیگر فعالیت های حوزه نیز مبتنی بر پاسخگویی به نیازهای جامعه، نظام و ورود به عرصه های بین المللی تعریف شده است ، ابراز کرد: در عرصه نخست، توانمند سازی حوزه علمیه خراسان به عنوان اساس کار مدنظر بود و با این هدف، بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، در راستای ایجاد حوزه ای بروز، كارآمد و روزآمد و ضرورت تحول در رویکردها مبتنی بر اقتضائات زمان و نیازهای امروز، همه فعالیت ها در 7 قرارگاه و حول 7 محور ساماندهی شد.
حرکت مستمر اجتهادی برای پاسخگویی به جامعه
مدیر حوزه علمیه خراسان ضمن اشاره به قرارگاه فقاهت و مجتهد پروری به عنوان یکی از این 7 قرارگاه عنوان کرد: مقام معظم رهبری نیز در بیاناتی چنین فرمودند که فقاهت و مجتهدپروری اصل الاصول در حوزه های علمیه است؛ از زمان شیخ مفید تا به امروز همواره اصل حاکم فقاهت و مجتهد پروری و حرکت مستمر اجتهادی برای پاسخگویی به جامعه اسلامی بوده و هست.
آیت الله عاملی با بیان این که قرارگاه های قرآن و عترت، حکمت و کلام، سیاست و جامعه،اخلاق وتربيت ، تبليغ و ادبیات عرب، از جمله قرارگاه های دانش محور هستند که مي بايست  توانمندسازی لازم را در راستاي وظايف خود و  حوزه علمیه اي  بروز، روز آمد و کارآمد کسب کنند، ابراز کرد: تاکنون در این زمینه فعالیت های مهمی صورت گرفته که قابل قیاس با گذشته نبوده و تلاش تحولی، توسعه ای و ارتقایی بسیاری صورت گرفته که البته در طراز حوزه انقلابی باید بیش از این تلاش شود.
ایشان با بیان این که این قرارگاه ها در جهت توانمند سازی حوزه با رویکرد فقاهت و مجتهدپروری تشکیل شده و هر یک کارهای بزرگ و فاخری را دنبال می کنند و به جد مشغول فعالیتند، گفت: بطور مثال حوزه علمیه خراسان  تابستان امسال، تعطیل نبود و در همین ایام نیز نگاه، گفتمان و عمل تحولی آنچنان فراگیر بود که همه افراد در سطوح عمومی، تخصصی و نخبگانی آن را مطالبه می کردند.
نظام سازی دینی در عرصه های متنوع حکومتی پر رنگ باشد
مدیر حوزه علمیه خراسان در ادامه با بیان این که هدایت دینی، سیاسی و خدمت اجتماعی در مسیر تحولی در سه عرصه « نیاز»، « مطالبات و مسائل و مشکلات جامعه» و «نظام دینی»  باید دنبال شود، اظهار کرد: شهدای روحانی به نسبت عدد و رقمی که روحانیت و سایر اقشار دارند، از بیشترین تعداد شهید برخوردار بوده و در هر جا احساس می شده چه در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و چه در پاسداری از حرم اهل بیت(ع) و یا در جریانات تروریستی، حضور داشته و به مقام شهادت نیز نائل آمده اند.
آیت الله عاملی بیان کرد: روحانیت با وجود این همه زحمت، تلاش و مجاهدت در طول تاریخ نمی تواند امروز  نظام دینی را به دست یک عده افراد بی تفاوت سپرده و خودش نسبت به مسائل و مشکلات و چالش های پیش روی نظام بی تفاوت باشد؛ بدین سبب در حال حاضر نظام‌سازی دینی در عرصه های مختلف و بخش های متنوع حکومت دینی آنهم تحت عنوان مسائل مستحدثه و با استفاده از معارف دینی باید پررنگ باشد.
ایشان با بیان این که رسالت حوزه پاسخگویی به مسائل مستحدثه بر مبنای آن اتفاقاتی که پیش از این افتاده نیست، بلکه باید نظام سازی مبتنی بر استفاده از معارف دینی و مسائل روز باشد، گفت: امام راحل(ره) چنین می فرمایند که روحانیت باید آنقدر آینده نگر باشد که پیشاپیش آینده را رصد و تحلیل کرده و در حقیقت خود را با همه توان آماده کند.
روحانیت در نظام سازی، رسالت بزرگی دارد
مدیر حوزه علمیه خراسان خطاب به طلاب علوم دینی با بیان این که امروز بحث نظام سازی از جمله اولی ترین مسائلی است که با آن مواجهید و حوزویان در این زمینه رسالت بزرگ تاریخی را بر عهده دارند، تصریح کرد: روحانیت بنا دارد تا از دستاورد مهم و طلایی تاریخ که محصول خون هزاران شهید است، پاسداری کند و به نیازهای نظام پاسخ دهد.
آیت الله عاملی با بیان این که روحانیت نمی تواند منتظر بماند و ببیند چه اتفاقی خواهد افتاد بلکه در جریانات بحرانی باید حضور علمی، هدفمند و پاسخگو داشته و ضمن برخورداری از مواضع شفاف، روشن و سرنوشت ساز، هئايتگري خود در طول  تاریخ  را ادامه دهد، بیان کرد: امروز وجود رهبری و ولایت امر در صدر همه نعمت ها است که تمامي  این امور را به منصه ظهور مي رساند و به راحتی می توان در همه عرصه ها با رهنمودهای ایشان ورود  داشت.
ایشان با بیان این که در زمینه حضور در عرصه های بین الملل نیز نمی توان چشم خود را بست  و باید به شبهه فتنه گران و دشمنانی که به دنبال شبهه افکنی و اسلام ستیزی هستند، پاسخ داد و ابراز کرد: امروز باید با ارتباطات جهانی و بین المللی  خود را بروز کرد که در این راستا هیات اندیشه ورزی نیز تاسیس شده که رسالت همه آنان، پاسخگویی در سه عرصه نسبت به مسائل مورد نیاز جامعه، نظام و امور بین الملل می باشد.
همکاری 100 طلبه هنرمند
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که هیات های اندیشه ورز ترکیبی از نخبگان و پژوهشگران ممتاز حوزه و دانشگاه هستند، گفت: این هیات ها با نام «اقتصاد و الگوی اسلامي پیشرفت»، «حوزه ، جامعه و تمدن اسلامي »، « خانواده ، تعلیم و تربیت و سبك زندگي »، «هنر، رسانه و فضای مجازی»، « اسلام، اديان وارتباطات ميان فرهنگي » فعالیت دارند که به طور مثال در هیات اندیشه ورز هنر، رسانه و فضای مجازی حدود 100 نفر طلبه هنرمند شناسائي و با اين هيئت همکاری دارند.
آیت الله عاملی با بیان این که این هیات اندیشه ورز کارهای فاخری را با چند شبکه تلویزیونی داشته اند، بیان کرد: کارهای خوبی تا به امروز انجام شده است و بر اساس بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند، امروز فضای مجازی غالب و جایگزین فضای حقیقی شده، این سخنان را مدنظر قرار داده و از آن غافل نیستیم.
ایشان با بیان این که این هیات های اندیشه ورز مجدانه عمل کرده و علما و بزرگان حوزه نیز ارتباطات ویژه ای با آن دارند، تصریح کرد: ارتباط علما و بزرگان حوزه علمیه با هیات های اندیشه ورز،  الگویی، تعیین کننده و تحولی است.
هیات اندیشه ورز «موضوع شناسی» تاسیس می شود
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که فقاهت و اجتهاد به عرصه های مورد نیاز و مبتلا به جامعه اسلامی ورود کرده و امروز مسائل مستحدثه در قالب این قرارگاه به صورت علمی و فراتر از حالت فتوایی مطرح شده است، عنوان کرد: هم اکنون قرارگاه ها  در زمینه دو بال اجتهاد یعنی شناخت حکم و موضوع شناسی مشغول به فعاليت هستند که البته در حوزه موضوع شناسی هیاتی با همین عنوان تعیین و در این زمینه آغاز به کار خواهد کرد.
آیت الله عاملی با بیان این که در زمینه تربیت نیروهای جوان نیز بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری، برنامه ریزی شده است، تصریح کرد: تاکنون 500 نفر  در سامانه اطلاعات پژوهشگران  ثبت نام کرده اند که ان شاء الله پس از ساماندهی  از این افراد نیز حداکثر استفاده را در عرصه هاي تحقيق و پژوهش خواهیم برد.
ضرورت ورود نیروهای جوان انقلابی و تحول خواه
ایشان ادامه داد: ورود همه ارکان حوزه علمیه خراسان از جمله اساتید و طلاب به عرصه عمل  و پاسخگویی، اجتهاد و فقاهت را روز آمد و کارآمد می‌کند و ضمن ورود نیروهای جوان انقلابی و تحول خواه به این عرصه، حرکت را به صورت جهادی دنبال کرده و تلاش می کند تا به نیازهای جامعه و نظام در عرصه بین المللی پاسخ دهد و نظامند، علمی و تخصصی و با برنامه و هدفمند حرکت کند؛ در واقع انتظار ما از نظام دین و سلامت، به عنوان هیات اندیشه ورز همین امر می باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان  خاطر  نشان گرد انتظار مي رود  هیات اندیشه ورز دين وسلامت  بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند چراکه موضوع دین و سلامت فراگیر است و به قشر خاصی محدود و مقید نبوده بلکه اساس سبک زندگی را تشکیل می دهد و در همین رابطه، نخستین کاری که باید صورت گیرد، نظام‌سازی است.
نظام جامع سلامت دینی شکل گیرد
آیت الله عاملی در ادامه با بیان این که فعالیت این هیات مساله محور است اما به هر حال باید نظام سازی صورت گیرد تا مجموعه فعالیت های انجام شده نیز هدفمند و با خروجی مشخص باشد، خاطر نشان کرد: امیدواریم مجموعه این فعالیت ها به صورت نظام جامع سلامت از نگاه دین در حوزه علمیه تحت عنوان هیات اندیشه ورز «نظام جامع سلامت دینی» شکل گیرد.
ایشان با بیان اینکه نباید به پیشانی حوزه مهر ارتجاع و خرافه بخورد و باید متوجه بود که حوزه های علمیه در طول تاریخ پیش قراول همه حرکت های مبارک بوده و الان نیز همینطور خواهد بود، بیان کرد: نظام جامع دین و سلامت با استفاده از دستاوردهای بشری می تواند بهترین کار را انجام دهد. از خداوند متعال می خواهیم ما را حمایت کند تا ششمین هیات اندیشه ورز حوزه علمیه خراسان تحت عنوان هیات اندیشه ورز «دین و سلامت»، در نهایت، خروجی فاخری برای حوزه داشته باشد.


 


كد خبر: 28567  |  تاریخ درج خبر: 97/07/26  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
بالا