تلاش برای پاسخ‌گویی به جامعه بین‌المللمدیر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: باید توانمندی‌های علمی، آموزشی، سیاسی، مشورتی، بصیرتی و ... را در حوزه های علمیه تقویت کنیم تا بتوانیم پاسخ‌گوی جامعه جهانی باشیم.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله سیدمصباح عاملی در مراسم افتتاحیه دوره های آموزشی طلاب خواهر حوزه علمیه خراسان در مجتمع آموزشي جواد الائمه (عليه السلام) گلبهار ، با اشاره به عملی ساختن مطالبات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری (حفظه الله) در مورد حوزه تحولی و انقلابی، گفت: حوزه علمیه انقلابی مبتنی بر اصول انقلاب اسلامی است.

مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به کتاب «شهداء الفضیلة»، ابرازکرد: حوزه های علمیه در طول تاریخ، انقلابی بوده‌اند و با جهاد، شهادت و قلم خود امانت الهی تشیع را حفظ کردند و اسلام را در قلب توده های مردم و جامعه رواج دادند.
آیت‌الله عاملی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در طول تاریخ حرکتی بی نظیر بود که یک وضعیت و اقتضائات جدید را به وجود آورد، ادامه داد: حوزه های علمیه در گذشته تنها به یک سری نیازهاي جامعه پاسخ مي دادند اما در برابر حوزه‌های علمیه بعد از انقلاب، یک اقیانوس از اقتضائات، نیازها و مسائل وجود دارد که باید به آنها پاسخ داد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه امروزه، گستره کار حوزه‌های علمیه با گذشته، قابل قیاس نیست، افزود: حوزه علمیه با توجه به تحول، باید خود را برای یک پاسخ گویی همه جانبه به جامعه انقلابی، آماده کند.
آیت‌الله عاملی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه « موجودی را فرض کنیم که تن به تحول ندهد؛ از یکی از دو حال خارج نیست: یا خواهد مُرد یا منزوی خواهد شد.»، گفت: مطالبات فکری، عقلانی، تربیتی، اعتقادی و ... که مردم ، نظام و جامعه بین الملل از ما دارد، از الزامات حوزه انقلابي است و باید توانمندی های علمی، آموزشی، سیاسی، مشورتی، بصیرتی و ... را در حوزه های علمیه تقویت کنیم تا بتوانیم پاسخ گوی جامعه جهانی باشیم.
الزامات حوزه علمیه انقلابی
آیت‌الله عاملی حوزه علمیه انقلابی را مبتنی بر چهار اصل خدامحوری، عدالت گستری، کرامت انسانی و ولایت پذیری برشمرد و تشریح کرد: با توجه به آیه « انَّ صَلاتِي وَ نُسُكِي وَ مَحْيايَ وَ مَماتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ»، کسی که وارد حوزه علمیه می شود، باید محور همه فعالیت ها و کارهایش، خدا باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه تحول در جامعه نتیجه تحول، در درون خود است، ادامه داد: بعثت، نتیجه تغییر و تحول در جان و اندیشه پیامبر است که به واسطه آن، به سراغ مردم می رود و در جامعه تبلیغ خدامحوری می کند.
آیت‌الله عاملی با تاکید بر اینکه نخست باید خودمان متحول شویم تا شایستگی آنرا پیدا کنیم به سراغ خانواده، مردم و جامعه برویم، گفت: با حضور و تحصیل در حوزه های علمیه، تلاش کنیم پله های ایمان و انسانیت را در مسیر انسان کامل شدن، طی کنیم.
عضو شوراي عالي حوزه علميه خراسان، عدالت گستری و کرامت انسانی را از مولفه های دیگر حوزه های علمیه انقلابی برشمرد و اضافه کرد: با توجه به آیه « عَبَسَ وَتَوَلَّىٰ »، باید کرامت انسانی را برای خود و دیگران قائل باشيم.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در روش تبلیغ نیز باید کرامت انسانی را در نظر بگیرید، اذعان داشت: با وجود نظام‌های زر و زور و تزویر در دنیا، یکی از اصول انقلاب اسلامی که امروز در دنیا به آن افتخار می کند، فعالیت بر پایه شرافت و کرامت انسانی است.
آیت‌الله عاملی، مهمترین اصل حوزه های علمیه انقلابی را ولایت مداری دانست و تشریح کرد: اسلام، زمانی می تواند آن نقش بایسته، شایسته، سازندگی، کارآمدی، نافع و مفید خود را داشته باشد که بر محور ولایت فقيه حرکت کند.
مدیر حوزه علمیه خراسان ابراز کرد: ولایت، در طول تاریخ تشیع به عنوان محور حرکت اسلام ناب، نقش ایفا می کند لذا ما نیز باید در این مسیر حرکت کنیم.
آیت‌الله عاملی حضور و شرکت طلاب خواهر در دوره های دانش، بصیرت و مهارت افزایی را در بُعد، تعلیم و تعلم و مباحث آموزشی، مغتنم برشمرد و در پایان تاکید کرد: از این فرصتی که در این چند روز به وجود آمده است، نهایت بهره و استفاده را ببرید و با هم‌افزایی و هم‌پوشانی فکری، یک کلاس درس بزرگتر برای انتقال تجربه در بین خود ایجاد کنید.
گفتنی است، طرح تابستانه آموزشی ویژه طلاب خواهر، به همت اداره آموزش خواهران معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان از 27 تا 31 تیرماه در اردوگاه جوادالائمه(عليه السلام) گلبهار در حال برگزاری است.
 

 


كد خبر: 27890  |  تاریخ درج خبر: 97/04/27  |  کد خبرنگار: 201017
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
بالا