امروز: پنج‌شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

حرکت حوزه پاسخگو مبتنی بر ظرفیت های علمی، پژوهشی و تربیتی در طریق بزرگان حوزه است


مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اهمیت سنت های اصیل حوزوی از جهات مختلف برای حوزه های علمیه گفت: حوزه پاسخگو مبتنی بر پایه ها، زمینه ها و ظرفیت های علمی، پژوهشی و تربیتی است که بزرگان ما در گذشته برای ما به یادگار گذاشته اند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان در همایش حوزه علمیه، سنت های کارآمد که به همت موسسه به سوی اجتهاد و با حمایت مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت برگزار شد، با بیان این که مدیریت حوزه پس از حکم انتصاب مقام معظم رهبری در یک حرکت هماهنگ سه عرصه را برای فعالیت حوزوی مبتنی بر رهنمود های مقام معظم رهبری آغاز کرد، گفت: نخستین عرصه این حرکت هماهنگ، کمک به جریان فعالیت های جاری حوزه به لحاظ کمی و کیفی بود.
ایشان ادامه داد: دومین عرصه فعالیت های تحولی بنا به مطالبات مقام معظم رهبری بود که ایشان هفت عرصه و یا مطالبه داشتند و همه آنها مرتبط با حرکت های تحولی بود که باید در حوزه شکل می گرفت و توسعه پیدا می کرد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که این حوزه به فقاهت، علوم عقلی، قرآن و عترت، سیاست، تربیت و تهذیب پس از حکم انتصاب مقام معظم رهبری تاکید ویژه ای داشتند، تصریح کرد: برای هر یک از این موارد و مطالبات قرارگاهی تشکیل شد و تا به امروز هفت قرارگاه شکل گرفته و نخبگان حوزه فعالیت های تحولی خوبی را در این هفت قرارگاه دنبال کرده اند.
آیت الله مصباح عاملی با بیان این که با عنایت به مطالبات مستمر رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه مسائل برون گرا و ضرورت پاسخگو بودن حوزه علمیه به نیازهای روز جامعه اسلامی، هیات های اندیشه ورز شکل گرفت، بیان کرد: این هیات ها به نیازهای روز جامعه، نیازهای نظام دینی و شبهات از یک سو و سوالات در عرصه بین الملل از سوی دیگر پاسخگویی می کنند.
ایشان با بیان این که تا به امروز 5 هیات اندیشه ورز تشکیل شده و بناست هیات های دیگری نیز تشکیل شود که از عهده پاسخگویی در همه عرصه های سه گانه برآیند، اظهار کرد: با حرکت رو به رشد حوزه می توان فعالیت های خوبی را در نظام تربیتی حوزه دنبال کرد و در عرصه های تخصصی حرکت به سمت فقاهت و مجتهد پروری است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان این که مساله ابتکار و برنامه های خلاقانه مورد حمایت حوزه علمیه خراسان قرار می گیرد، یادآور شد: ما از برنامه های ابتکاری حمایت می کنیم و اگر برنامه ای در این میان می تواند فراگیر بوده و قابلیت اجرا در سطح گسترده ای را داشته باشد، در موقعیت ها و شرائط مختلف مورد استفاده و بهره برداری قرار می دهیم.
آیت الله مصباح عاملی با بیان این که یکی از فعالیت های رائج حوزه فعالیت های تحولی مبتنی بر مطالبات رهبری و اقدامات مبتکرانه مدارس است، خاطر نشان کرد: بوی ابتکار و خلاقیت از برنامه های مدارس و عطر فقاهت و مجتهد پروری از مجموعه اقدامات حوزه علمیه خراسان به مشام می رسد و عرصه تحول خواهی در این حوزه فعال شده است.
ایشان با بیان این که این همایش اساسی و زیر ساختی برای ایجاد حرکتی جامع و کامل است که نگاه به گذشته، شناخت وضعیت موجود و نگاه به آینده در آن نهفته باشد، گفت: حرکتی که بدون توجه به گذشته و یا بدون شناخت همه جانبه آینده صورت بگیرد قطعا هدفمند نبوده و به سبب نگاه یکطرفه و جناحی هرگز به نتیجه و سرمنزل مقصود نمی رسد.
مدیر حوزه علمیه خراسان در ادامه با اشاره به اهمیت سنت های اصیل حوزوی از جهات مختلف برای حوزه های علمیه گفت: حوزه پاسخگو مبتنی بر پایه ها، زمینه ها و ظرفیت های علمی، پژوهشی و تربیتی است که بزرگان ما در گذشته برای ما به یادگار گذاشته اند و امروز سنت های کارآمد اصیل حوزه های علمیه باید مجددا احیا شوند.
آیت الله عاملی با بیان این که اهمیت سنت های کارآمد اهمیت زیرساختی و هویت بخشی است، تصریح کرد: اگر توجه به این زیرساخت ها نداشته باشید یعنی زیرساخت ها را کنار گذاشته و حرکت خود را بر پایه های مستحکمی بنا نکرده اید و اگر حوزه بخواهد تا هویت حوزوی خود را حفظ و صیانت کند، بدون توجه به سنت های کارآمد شیخ مفید، طوسی و.... ممکن نخواهد بود.
وی با بیان این که در مسیر احیای سنت های اصیل حوزوی باید نوع نگاه، معنوی، تهذیبی و تربیتی برقرار باشد، ابراز کرد: تهذیب رکن اصلی همه سنت هایی است که در حوزه های علمیه شکل می گیرد و باید نگاه طلبه غرق در علم باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به ضرورت شکل گیری انگیزه والای علمی و جهاد عملی حوزوی، بیان کرد: یک طلبه باید تفکر تاسیسی داشته باشد تا بتواند حرکت و تحول جدید را در عرصه فقاهت و مجتهد پروری شکل دهد؛ با همین تفکر تاسیسی می تواند تولید متون دقیق، علمی و روزآمد داشت و سنت های اصیل و کارآمد حوزه را نیز به دنبال آن احیا کرد.

 

 

 


كد خبر: 26440  |  تاریخ درج خبر: 97/02/24  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا