امروز: سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
امام جمعه مشهد تشریح کرد

تهدیدها و فرصت های پیش روی انقلاب اسلامی


آیت الله علم الهدی در سخنانی به تبیین هشت تهدید و هفت فرصت پیش روی انقلاب اسلامی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید احمد علم الهدی در همایش فصلی ائمه جماعات، هیئت امناء، مسئولین کانون های فرهنگی، فرماندهان پایگاه های بسیج و خدّام مساجد مشهد که شب گذشته در مجتمع فرهنگی آیه ها برگزار شد، تغییر در بینش و نگرش مسئولین، سیاستمداران و جریان های سیاسی و عدم وجود شجاعت و صراحت در نیروهای دینی و انقلابی را دو تهدید اساسی برای انقلاب اسلامی معرفی و ابراز کرد: امروز فسق و فجور علنی شده و از آن طرف امر به معروف و نهی از منکر سطحش به زیر صفر تنزل یافته است؛ برخی نیروهای انقلابی نیز صراحت لازم برای تبیین گفتمان انقلاب اسلامی را از دست داده و ملاحظه موقعیت های سیاسی و اجتماعی خود را می کنند.
وی انفعال و بازی کردن در زمین دشمن، بی توجهی برخی از مسئولین به استقلال کشور، نادیده گرفتن توان دفاعی و موشکی و کاهش اعتبارات مربوط به آن و ایجاد گسل و شکاف در انسجام اجتماعی از طریق قطب بندی مردم را از دیگر تهدیداتی برشمرد که انقلاب اسلامی با آن ها مواجه است.
نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: یکی از وجوه اصلی در شعارهای انقلاب اسلامی، موضوع استقلال بود و باید توجه داشت که بدون استقلال و رهایی از بردگی قدرت های استکباری نمی توان حاکمیت اسلام را در جامعه تثبیت کرد اما امروز جریان هایی خواسته یا ناخواسته استقلال کشور را زیر سوال می برند.
آیت الله علم الهدی در توضیح فعالیت های ضدانقلاب برای انقلابی زدایی از جامعه اسلامی به عنوان دیگر تهدید انقلاب اسلامی عنوان کرد: امروز فردی که در حوزه فعالیت های انقلابی فعال باشد را متهم به سیاست زدگی می کنند و طلبه ما را تحت فشار قرار می دهند تا از فعالیت در عرصه های سیاسی و اجتماعی دست بردارد و او را غیرمقدس و جناحی معرفی می کنند تا مردم از او دور شوند.
وی قداست زدایی از رهبری جامعه اسلامی و ولایت فقیه را سخت ترین تهدید موجود در مسیر استمرار انقلاب اسلامی دانست و ابراز کرد: بی توجهی به منویات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب، مصداق قداست زدایی از ایشان است.
امام جمعه مشهد در بخش دیگری از سخنان خود نفوذ و گسترش اندیشه ناب اسلام انقلابی در دنیا، رویش های نسل های سوم و چهارم انقلاب، بیداری اسلامی، توسعه فرهنگ بسیجی به عراق و سوریه، نفوذ گسترده تفکرات انقلابی رهبر معظم انقلاب در داخل و خارج، پیشرفت های علمی در زمینه هایی چون هوا و فضا، سلول های بنیادین و صنایع دفاعی و یکپارچگی نیروهای امنیتی و نظامی کشور را مهم ترین فرصت های انقلاب اسلامی معرفی و عنوان کرد: مردم را با عشق و محبت اهل بیت (علیهم السلام) آشنا کنید که اگر این طور بشود، صدها آمریکا هیچ غلطی نخواهند توانست بکنند.
شکست های منطقه ای آمریکا
آیت الله علم الهدی جبهه مقاومت را تنها جبهه ای معرفی کرد که از آرمان های عقیدتی و فکری خود در برابر فشارهای استکبار غرب کوتاه نیامده است و گفت: سران کشورهای غربی تلاش دارند با بکارگیری همه قدرت نرم و رسانه ای و قدرت سخت خود، از طریق تهاجمات فرهنگی و تنگ گرفتن بر مسلمانان در عرصه های امنیتی و اقتصادی، ارزش های دینی را از جوامع اسلامی حذف کرده و مسلمانان را مجذوب تمدن پوچ غربی کنند.
وی هم چنین تحمیل حاکمیت اسرائیل بر منطقه خاورمیانه، تلاش برای کاهش نفوذ جمهوری اسلامی در آن، حذف حزب الله، حذف یا ایجاد انحراف در فعالیت گروه های جهادی فلسطین، تلاش برای از یاد بردن قدس، جدا کردن سوریه از حلقه مقاومت و تسلط بر عراق با حذف صدّام را به عنوان برخی از آرمان های شکست خورده آمریکا در دو دهه اخیر معرفی و اظهار کرد: تمام تلاش های آمریکا و متحدانش و مزدوران منطقه ای اش در سال های اخیر بی نتیجه بوده است اما آن ها به دنبال اعاده حیثیت از دست رفته خود هستند و دست از سر اسلام ناب برنخواهند داشت.
تمدن اسلام؛ چالشی جدی در برابر اهداف استکباری غرب
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فروپاشی شوروی پس از جنگ جهانی دوم، ابراز کرد: کارشناسان سیاسی به دولت مردان آمریکا هشدار دادند که یکه تازی آن ها در دنیا ممکن است با دو تهدید سرخ و سبز روبرو شود؛ تهدید سرخ برگشت سوسیالیسم و کمونیسم به عرصه قدرت بود و تهدید سبز قدرت رقابت فرهنگی جهان اسلام در برابر ارزش های سبک زندگی غربی که به عنوان چالشی جدی در برابر فعالیت های استکباری آمریکا در دنیا مطرح بود.
آیت الله علم الهدی در ادامه نظریه جنگ تمدن های هانتینگتون را تشریح و عنوان کرد: خود سران غربی معتقدند و در سخنرانی های خود اعلام کرده اند که قرن بیست و یک قرن زور، پول و توسعه اقتصادی نیست بلکه قرن ایدئولوژی، فرهنگ و ارتباطات است و غرب برای تثبیت فعالیت های استکباری خود باید همه تمدن ها از جمله تمدن اسلام را از بین ببرد.
متولیان مساجد وظایف خود را بشناسند
وی مسئولین مساجد را مجموعه ای از افراد دردمند و دغدغه مند نسبت به مشکلات دین، جامعه، توسعه اسلام و انقلاب و بندگی خدا معرفی کرد و خطاب به آن ها گفت: شما باید تکالیف و وظایف خاص خود را منطبق با منویات رهبری درک کنید و بشناسید.
امام جمعه مشهد با اشاره به روایت «العالم بزمانه لا تهجم علیه الوابس» (بحارالانوار، ج ۶۸، ص ۳۰۷)، اظهار کرد: شناخت موقعیت اسلام در عرصه معادلات جهان امروز به عنوان یک دانش ضروری برای متولیان امور مساجد مطرح است و امروز روزگاری نیست که ما در گوشه ای با یک سلسله عقاید و باورهای دینی زندگی کنیم و کاری به پیرامون خود نداشته باشیم.
آیت الله علم الهدی با تاکید بر این که کفار و مستکبرین به دنبال براندازی مکتب، عقیده و دین ما هستند، بیان کرد: امروز جامعه انقلابی ما با سلسله تهدیدهایی مواجه است که اگر فکری به حال آن ها نکنیم و اگر مساجدمان را غیرانقلابی مدیریت کنیم، در آینده و در عرصه های دینی و اعتقادی، سیاسی و اجتماعی با مسائلی جدی دست به گریبان خواهیم بود.
وی افزود: تاریخ اسلام شاهد تحولات و فراز و نشیب های زیادی بوده است و بسیاری از اهل عبادت، تحجّد و بندگی به دلیل عدم حضور در سنگرهای دفاع از دین و حفظ اسلام از آسیب ها، از عبادت ها و شب زنده داری های خود هیچ نتیجه ای نگرفتند.
نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اتفاقات روز عاشورا گفت: وقتی عزیزترین عزیزان خدا در کربلا به شهادت رسیدند، افراد شناخته شده به تهجّد و تقوا ضمن ارزیابی اعمال خود به پشیمانی رسیدند و نام خود را توّابین گذاشته و از اعمال عبادی خود توبه کردند که نشان می دهد اگر امروز ما هم شرایط و مواضع اسلام را در دنیا تشخیص ندهیم و مسائل جامعه جهانی را نشناسیم به سرنوشت همان افراد دچار خواهیم شد.
آیت الله علم الهدی در پایان سخنان خود خطاب به مسئولین مساجد اظهار داشت: قدر پایگاه های بسیج و بچه بسیجی ها را بدانید چراکه آن ها ضامن اجرای منویات رهبری و حفظ ارزش ها هستند و امثال شهید حججی ها در همین پایگاه ها تربیت می شوند.
 


كد خبر: 18240  |  تاریخ درج خبر: 96/06/22  |  کد خبرنگار: 201020
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
: احسنتم
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا