امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

نظام جامع تبليغي حوزه خراسان تدوين مي شود/تبلیغ در عرصه بین الملل از اوجب واجبات است


مدیر حوزه علمیه خراسان ضمن تأکید بر تجمیع فعالیت های تبلیغی و جلوگیری از فعالیت‌های موازی، از ایجاد نظام جامع تبلیغی در آینده ای نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سیدمصباح عاملی در همایش تجلیل از مبلغان اربعین با عنوان «شکرانه» که در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار شد، تبلیغ را از فعالیت های بزرگ، اصیل و پایه ای حوزه علمیه معرفی و ابراز كرد: اولین قدمی که باید در راستای یک تحول تبلیغی کارآمد و روزآمد برداشته شود، تدوین نظام جامع تبلیغی است.
وي اظهار کرد: تبلیغی که به صورت پراکنده، غیرهدفمند و غیرهمسو صورت بگیرد، نمی تواند جامعه را ارشاد و هدایت کند و در مسیر تعالی قرار دهد.

عضو شوراي عالي حوزه علميه خراسان با تأکید بر این که تبلیغ منحصر در یک نقطه نیست، گفت: امروز با توجه به مسائلی که پیرامون حکومت دینی و انقلاب اسلامی وجود دارد، تبلیغ در عرصه بین الملل از اوجب واجبات است.
وی حرکت های جزیره ای و سلیقه ای در تبلیغ دین، بدون توجه به حرکت های همسو را کم اثر دانست و تصریح کرد: اگر تجمیع میان موسسات و نهادهای حوزوی امکان پذیر نیست، حداقل باید با یک هدف و یک نظام مشخص، مجمع الجزایری تبلیغی را تشکیل دهیم تا از فعالیت های موازی جلوگیری شود.
تبلیغ یک وظیفه عمومی است
مدیر حوزه علمیه خراسان در تبیین قلمرو تبلیغ با تأکید بر این که مجتهدپروری و فقیه پروری، اصل الاصول حوزه علمیه است، اظهار کرد: خروجی حوزه به عنوان مجتهد و فقیه تعداد خاص و ویژه ای هستند، در حالی که این خروجی در رابطه با تبلیغ، شامل همه طلاب می شود و در واقع طلبه سطح یک تا يك مرجع تقليد، مبلّغ هستند.
وی اضافه کرد: با بررسی و تحلیل تاریخ مشخص می شود مرجع تقلیدی موفق تر، کارآمدتر، مردمی تر و احیاگرتر بوده که زبان رسا و تبلیغی بامحتوا و به روز داشته است.
آیت الله عاملی با بیان این که پژوهش، زیرساخت حرکت های تحولی و عظیم حوزه علمیه است، خاطرنشان کرد: اجتهاد به معني پژوهش است اما با همه ظرفیت خود، قابليت تبلیغ را ندارد و تبلیغ به لحاظ عمومیت، فراگیری و تاثیرگذاری جایگاهی والاتر دارد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به آیه 122 سوره توبه، ابراز كرد: هدف نهایی تبلیغ، ارتباط برقرار کردن و مواجهه با مردم و مدیریت کردن دیانت، انقلاب و نظام در دل آن هاست.
یا انقلابی و یا منزوی...!
وی با بیان این که رهبر معظم انقلاب روی انقلابی بودن حوزه های علمیه تأکیداتی اساسی و بنیادین دارند، عنوان کرد: واقع بینی، خردمندی و نگاه ایشان به حال و آینده قابل تأمل و مطالعه است.
آیت الله عاملی تحول را یک حرکت طبیعی و جزو نوامیس خلقت جهان و انسان دانست و افزود: جهان نمی ایستد؛ ما باید در مسیر تحول حرکت کرده و آن را مدیریت کنیم، در غیر این صورت توسط دیگران مدیریت خواهیم شد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تأکید بر این که نگاه تحولی، جامع، همه جانبه و فراگیر رسالتی بر دوش مدیران و طلاب حوزه علمیه است، ابراز کرد: حوزه یا باید به صورتي انقلابی بماند، بیندیشد و عمل کند و با پذيرش تحول، در مسیر آن گام بردارد و یا منزوی شود.
وی با بیان این که در تحول باید همه ابعاد آموزشی، پژوهشی، تربیتی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در نظر گرفته شود، گفت: تحول تک بعدی کارآمد و روزآمد نیست و نمی تواند حوزه علمیه را در مسیر تحقق شایسته رسالت هایش قرار دهد.
الزامات نظام سازی
آیت الله عاملی تشکیل کارگروه های مرتبط با تبلیغ با استفاده از کارشناسان آشنا با مسائل تبلیغی را از ضروریات رسیدن به نظام جامع تبلیغی دانست و افزود: محتوای غنی و متناسب با نیاز جامعه و حکومت اسلامی، جزو اصول نظام جامع تبلیغی است.
مدیر حوزه علمیه خراسان هم چنین ارتقا محتوا، آموزش ها و مهارت های فکری، سیاسی و اجتماعی به منظور بصیرت افزایی، کاربرد بیشتر تبلیغ و مقابله با نفوذ را خواستار شد.
حرکت تبلیغی بی نظیر و خالصانه
وی در مورد اعزام مبلغین خراسانی به اربعین گفت: مجموعه فعالیت های صورت گرفته برای اعزام مبلغین به اربعین، گوشه هایی از یک حرکت بی نظیر تبلیغی را نشان می داد.
آیت الله عاملی استقبال طلاب حوزه علمیه خراسان از این برنامه تبلیغی را بی ریا، معنوی و خالصانه توصیف کرد و ضمن ستایش آن،تصریح کرد: مبلغان و مدیران حوزه علمیه خراسان کار بزرگ و ارزنده ای انجام دادند و زحمات سختی را متحمل شدند و این جهادگري پرمعنا و ارزشمند، الهام بخش فعالیت های تبلیغی ما در آینده خواهد بود.
مدیر حوزه علمیه خراسان تأکید کرد: این حرکت تبلیغی ارزنده و بی نظیر با کیفیتی که داشت، نه فقط در تاریخ حوزه علمیه خراسان، بلکه در تاریخ حوزه های علمیه شیعی بی سابقه بوده است.
وی آمادگی، انگیزه، اخلاص، توانمندی و محتوای کافی برای تبلیغ در چنین حرکت هایی را مهم و ضروری برشمرد و ابراز کرد: عطر تحول از حرکت تبلیغی طلاب حوزه علمیه خراسان به مشام می رسد.
آیت الله عاملی هم چنین با اشاره به فعالیت های گسترده گروه های مختلف ضد نظام اسلامی از جمله تشیّع انگلیسی، عنوان کرد: حرکت های مثبت و ایجابی می تواند عرصه را بر گروه های منحرف تنگ و آن ها را از میدان بیرون کند.
تاثير اخلاق در تبلیغ
مدیر حوزه علمیه خراسان با تأکید بر این که اخلاق، جزو لاینفک حرکت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و روحانیت در طول تاریخ بوده است، تصریح کرد: مردم در طول تاریخ هم چون پروانه گرد شمع وجود روحانیت چرخیده اند و بزرگ ترین عامل در این راستا، اخلاق بوده است.
وی قرآن را معجزه علمی و اخلاق را معجزه رفتاری پیامبر اسلام دانست و افزود: بزرگ ترین عنصر جاذبه دار برای حرکت های تبلیغی، اخلاق است.
آیت الله عاملی اضافه کرد: قرآن، معجزه ای علمی است که عمق و فراگیری دارد و برای همه عصرها و نسل ها نو و جدید است، اما در عین حال آن معجزه ای که قدرت جاذبه اش فراتر از قدرت علمی قرآن بوده، اخلاق پیامبر (صلی الله علیه و آله) می باشد.
یادآور می شود، در پایان این مراسم و به صورت نمادین از چهارده نفر از مبلغان حاضر در اربعین تقدیر شد.


كد خبر: 15564  |  تاریخ درج خبر: 95/09/23  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا