امروز: سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

انجام وظيفه بايد با كرامت و اخلاق همراه باشد


عضو شوراي عالي حوزه علميه خراسان با تاكيد بر اهميت دستیابی به کرامت، متخلق بودن به اخلاق الهی را برای انجام وظیفه مهم خواند.

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین رئیسي صبح امروز در نشست اخلاق اداري كاركنان مركز مديريت حوزه علميه خراسان، انسانیت انسان را در گرو دستیابی به کرامت اکتسابی دانست و متخلق بودن به اخلاق الهی را برای انجام وظیفه مهم خواند.
عضو شوراي عالي حوزه علميه خراسان با بيان اینکه انسان درخلوت و جلوت به این نکته توجه دارد که خداوند ناظر است، اين امر را نوعی نظام خودکنترلی و کارآمدترین كار دانست كه فرد را از لغزش دور می کند.
وی اخلاق را برای کارآمد کردن نظام اداری لازم دانست و گفت: در اخلاق اداری حتی ارباب رجوع نیز این امر را رعایت می کنند و در واقع همه اجزاء و حتی نوع ابزار متناسب با یک اخلاق سازمانی تعریف می شود.
تولیت آستان قدس رضوی، بخشي از اخلاق را انتفاعی نامید و گفت: تحکیم موفقیت، جذب منافع بیشتر و جلب توجه دیگران از اهداف اين نوع اخلاق می باشد كه فرد به منظور كسب نفع، رفتاري محترمانه دارد در حالی که اخلاق الهی، عملی است که در وجود انسان جای گرفته است.
وی با بيان مثالي درباره كسب علم فقه از سوي حوزويان، «فقه اوسط» را همان «کرامت» دانست و فقیه را کسی عنوان کرد که علاوه بر علم فقه، اخلاق در سرشت او جاي گرفته و با رفتار او همراه شده باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبري، نگاه به مردم را دومین مولفه در نظام مدیریتی دیني برشمرد و با بیان اینکه اين نگاه همان محبت است، يادآور شد: سیره اهل بیت(ع) بر مبنای همین محبت و دوست داشتن مردم مي باشد و مورد تاکید است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسى با اشاره به اهميت كنترل و نظارت، تشريح كرد: اين امر نشان دهنده بي اعتمادي به كاركنان و دست اندركاران نيست بلكه رمز تداوم اعتماد مي باشد و با آن تنافي ندارد.
وي به اين نكته نيز دقت و توجه داد كه یک نیروی اداری در چهار عرصه نزد خدا، سلسله مراتب اداری خود و نظام هاي كنترلي، سازمان، ارباب رجوع و عموم مردم باید پاسخگو باشد.
توليت آستان قدس رضوي توضيح داد: اين امر كه بايد به عموم مردم پاسخگو باشد، به اين معني است كه آنها بدانند سازمان مربوطه چه كاري انجام مي دهد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان درباره اين امر، با بيان اينكه دستگاه مديريتي حوزه هاي علميه براي جامعه هدف خود كه سازمان حوزه علميه است بايد بيان كند كه چه خدمت و زحمت هايي انجام مي دهد، گفت: اين گزارش دهي خودنمايي و خلاف اخلاص نيست بلكه به مردم و جامعه هدف اطمينان مي دهد كه عده اي از افراد به طور مخلصانه تلاش مي كنند.
وي با تاكيد بر اين نكته كه شرط صحت با شرط هاي قبول و کمال متفاوت است و اين دو امر اخير در خداخواهی، توسل و اخلاص ریشه دارد، افزود: خیلی از کارهای اداری که انجام شده و نتیجه خوبی داشته، به واسطه توسل به اهل بیت(ع) بوده است.

 


كد خبر: 15508  |  تاریخ درج خبر: 95/09/18  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا