ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

لزوم مسئولیت‌پذیری نخبگان و استعدادهای برتر

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان تأکید کرد:

دکتر غلامعلی منتظر در دیدار با مسئولین حوزه علمیه خراسان گفت: هر کس که خود را استعداد برتر و نخبه می‌داند، باید مسئولیت بیشتری را در قبال جامعه و دیگران بر دوش خود حس کرده و کُرنش بیشتری در برابر مردم داشته باشد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه علمیه خراسان، دکتر غلامعلی منتظر، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان که به همراه دکتر محسن شاهرضایی، مدیرکل تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، در مشهد مقدس به سر می‌برند، در برنامه‌ای فشرده میهمان حوزه علمیه خراسان بودند.


معاونین آموزشی، پژوهشی، فرهنگی تبلیغی و پشتیبانی حوزه علمیه خراسان، به همراه مسئول دفتر نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان، در اتاق جلسات این مرکز میزبان معاونین پژوهش و برنامه‌ریزی و هم‌چنین تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان کشور بودند.


هر یک از مسئولین حوزه علمیه خراسان در جهت آشنایی میهمانان با حوزه علمیه خراسان و کم و کیف برنامه‌های مختلف آن، گزارشی از معاونت خود ارائه دادند.


بر اساس این گزارش، در ادامه این جلسه دکتر منتظر که رئیس دبیرخانه هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان، قائم مقام پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، رئیس شورای پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی ایران و عضویت در هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس را در کارنامه خود دارد، علت سفر به مشهد و حضور در حوزه علمیه این شهر را فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم بهره‌گیری از برگزیدگان و نخبگان حوزه و دانشگاه در مدیریت تحولات کشور دانست.


وی هم‌چنین بخشی از سخنان خود را به بیان فرآیند پر فراز و نشیب نگارش و تصویب سند راهبردی کشور در امور نخبگان اختصاص داد.


دکتر منتظر در این رابطه ایجاد توقع و تکبّر، حس طلبکاری و احساس مانایی در نخبگی را برخی از آسیب‌های نخبگاني برخي استعدادهای برتر کشور معرفی کرد و بیان داشت: وقتی فردی در یک المپیاد جهانی مدال می‌آورد، تازه در ابتدای راه رشد و ترقی قرار گرفته است.


معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان هم‌چنین پویش، پویندگی و بالا بردن توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها را از الزامات باقی ماندن در چرخه نخبگان دانست و افزود: برخی از نخبگان کشور احساس می‌کنند که فقط حق دارند و مسئولیتی متوجه آنان نیست، در حالی که هر کس وارد این مسیر می‌شود باید مسئولیت بیشتری را در قبال جامعه و دیگران بر دوش خود حس کرده و کُرنش بیشتری در برابر مردم داشته باشد.


وی با انتقاد از سیستم‌ نمره‌گرایی و مدرک‌گرایی در دانشگاه، بیان کرد: ما حوزه علمیه را به زُهد، فروتنی، بحث‌های سنگین، مباحثات و استقلال فکری و ساختاری می‌شناسیم.


معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان، در پایان سخنان خود با اشاره به سیستم سنتی نخبه‌پروری و قدمت دیرین آن در حوزه علمیه، تأکید کرد: حوزه علمیه باید از تجربه بنیاد ملی نخبگان کشور استفاده کند تا در سال‌های آتی و در ارتباط با استعدادهای برتر، دچار گرفتاری‌های عدیده‌ای که ما درگیر آن هستیم، نشود.


یادآور می‌شود در این جلسه دکتر سرگلزایی، رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی نیز حضور داشت و حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان سخنانی را در مورد ضرورت مبنا قرار دادن استعدادها و لزوم تنظیم یک برنامه جامع آموزشی منعطف در برنامه‌ریزی‌های آتی حوزه علمیه خراسان بیان کرد.


شایان ذکر است، بازدید از دانشگاه علوم اسلامی رضوی، مدرسه علمیه عالی نوّاب و مدرسه علمیه سلیمانیه و گفت‌وگو با مدیران و معاونین این مراکز، از دیگر برنامه‌های امروز دکتر منتظر و دکتر شاهرضایی در مشهد بود.


كد خبر: 14445  |  تاریخ درج خبر: 1395/05/02  |  کد خبرنگار:
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا