امروز: سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
پاسخی قرآنی در ردّ بدعت تخریب قبور

زیارت قبور نه پرستش پیامبران و اولیای الهی است و نه بدعت در دین؛ پرستش نیست، زیرا نه آن‌ها را خدا می‌دانیم و نه مبدأ کارهای خدایی و بدعت نیست، چرا که بدعت چیزی است که در دین اصل و اساس نداشته باشد و حال آن‌که دلایل زیادی در این رابطه در قرآن و روایات وجود دارد.

رد استدلال ابن تیمیه درباره حرام بودن سفر برای زیارت قبر پیامبر(ص)

ابن تیمیه معتقد است که ظاهر روایت «لا تشدّ الرجال الا الی ثلاثة مساجد: مسجدی هذا و مسجد الحرام و مسجد الاقصی» نشان می‌دهد که هر نوع بار بستن و کوچ کردن به سوی غیر این سه مسجد حرام است!!

شروط اساسی در تحقق بدعت کدامند؟

آیت‌الله سبحانی در جمع طلاب حوزه علمیه خراسان گفت: انسان بدعت‌گذار کسی است که می‌خواهد در شریعت الهی دخل و تصرف کند و کارش را که هیچ پشتوانه‌ای در دین ندارد، به خدا نسبت بدهد.

تکریم پیامبر یکی از اصول مسلّم اسلام است

آیت‌الله سبحانی ایمان آوردن به پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، تعظیم و کمک نمودن به ایشان را سه وصف از مؤمنان دانست و اضافه کرد: بوسیدن ضریح پیامبر یا درهای حرم، نوعی از تکریم ایشان است.

مرزبندی عبادت و تکریم؛ لغزشگاه پیروان ابن تیمیه

پیروان ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب، عبادت را به صورت جامع و مانع تعریف نکرده و تکریم و تعظیم بندگان خدا را با پرستش، یکی گرفته‌اند.

راز زنده شدن عقاید ابن تیمیه پس از چهار قرن چه بود؟

انتقادات مستمر دانشمندان و علمای وقت، موجب انزوای ابن تیمیه شد و مرام او پس از فوت معدود افرادی که پذیرای عقایدش بودند، به تمام معنا از بین رفت.

شبهاتی در خلقت آسمان یا زمین

آيت الله سبحاني در ادامه سلسله نشست هاي كلامي خود در مدرسه علميه عالي نواب مشهد به شبهه هاي مستشرقان درباره مدت خلقت زمين، ترتيب خلقت، سوال از جن و انسان و منصوب شدن «الصابرين» در آيه 177 بقره پاسخ دادند.

پاسخ به شبهه عدالت چند همسری

اولي كه مي‌گويد عدالت را برقرار كنيد، منظور در نفقه و هزينه زندگي است، يعني بايد در هزينه زندگي بين همه عدالت را رعايت كني كه اين امري ممكن است و انسان مي‌تواند آن را برقرار كند. اما عدالت دوم كه ممكن نيست، عبارت است از همساني در محبت قلبي و امور جنسي كه ممكن نيست هر دو از نظر علاقه يكسان باشند، چون امكان دارد يكي زيبا و ديگري زيباتر باشد يا يكي خوش‌برخورد و ديگري بهتر از او باشد و هميشه دو نفر با هم فرق دارند و جاذبه يكي بيش از ديگري است.

پاسخ به شبهات پیام آوران

آيت الله سبحاني در ادامه سلسله نشست هاي كلامي خود در مدرسه علميه عالي نواب مشهد به شبهه هاي مستشرقان درباره به صليب كشيده شدن عيسي، ديده شدن خدا و نام احمد براي پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) پاسخ دادند.

آیت الله العظمی سبحانی: زن مقام عظیمی دارد و گل گلستان بشریت است

نبايد خيال شود كه زن خريداري مي‌شود، بلكه زن مقام عظيمي دارد و گل گلستان بشريت است و بايد مالي به ملك او درآيد تا دلگرمي براي او باشد و نياز احتمالي آينده او را برطرف كند.

دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا