امروز: یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294
فایده نهایی بلاغت، کلام شناسی اهل بیت (علیهم السلام) است

مدیر گروه بلاغت مرکز تدوین متون درسی حوزه علمیه قم عنوان کرد: اگر طلبه ما در مقام تبلیغ بتواند کلام اهل بیت (علیهم السلام) را به خوبی تفسیر کند، علاوه بر این که خود به لحاظ اعتقادی تقویت می شود، به تدیّن و ارتقاء اعتقادات جامعه نیز کمک کرده است.

بایدها و نبایدهای ترجمه قرآن

حجت الاسلام والمسلمین ملکی ابراز کرد: ترجمه تفسیری و توضیحی قرآن باید نمایش دهنده مجموعه های منسجم معنایی باشد تا خواننده با کلّی منسجم مواجه شود و پیام های آیه ها را زیر چتر پیامی عام تر دریابد.

تفاوت های نحو و بلاغت در کارگاه دانش افزایی اساتید عرب بررسی شد

نحو در حوزه قواعد و بلاغت در حوزه اجرای این قواعد است و ملاک در صحت علم نحو قواعد از پیش تعیین شده است در حالی که ملاک در صحت علم بلاغت اقتضای مقام می باشد.

کارگاه بلاغت در طرح دانش افزایی اساتید ادبیات عرب برگزار شد

منبع شناسی، معرفی متون بلاغت در سطوح مختلف، ادات تأکید، جمله اسمیه، قاعده زیاده المبانی تدل علی زیاده المعانی، ساختار علم بلاغت و معانی و بدیع، از جمله موضوعات مطرح شده در این کارگاه بود.

بلاغت بر علوم ادبی حاکمیت دارد/ تأکید بر شکل و قالب ارائه مطلب در کارگاه های علمی

مدیر گروه بلاغت مرکز تدوین متون درسی حوزه علمیه قم: بلاغت بر علوم ادبی حاکمیت دارد و بدون آن علوم ادبیات عرب ابتر و ناقص است.

برگزاری نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب «الکافی فی المفردات»

نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب «الکافی فی المفردات» به همت اداره اموراساتید معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان و مدرسه ادبیات عرب در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب «الکافی فی المفردات» برگزار شد

نشست اساتید ادبیات عرب با موضوع نقد کتاب«الکافی فی المفردات» در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

ارتقاء ادبیات عرب منجربه بهبود سطح فراگیری سایر دروس حوزوی می شود

حجت الاسلام شیرافکن: ادبیات عرب به عنوان یک علم عالی در فهم آیات و روایات و در پیشرفت علوم دینی از جمله فقه، کلام و فلسفه تأثیر مستقیم دارد و همه علما و بزرگان ما را به اهمیت آن توجه داده اند.

برگزاری کارگاه دانش افزایی صرف و نحو اساتید ادبیات عرب

مسئول اداره آموزش حوزه علمیه خراسان شمالی بیان کرد: دوره دانش افزایی ادبیات عرب ویژه اساتید مدارس علمیه خراسان شمالی با حضور آیت الله قدمی از 22 تا 28 شهریور در مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان شمالی برگزار می شود.

ادبیات عرب تطبیق محور شود/ ارائه راهکارهای کاربردی در فهم عمیق متون عربی

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تطبیق محور شدن ادبیات عرب و تربیت متخصصین و صاحب نظرانی در این حوزه را از جمله اقداماتی دانست که باید در زمینه فهم ادبیات عرب به صورت ویژه دنبال شود.

footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا