امروز: سه‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴
ویژه نامه شهادت امام باقر(ع)

مسجد مدینه و حرم رسول(ص)، هنوز طنین صدای باقرالعلوم(ع) را در خود دارد که به نشر علوم و احادیث اهل بیت(ع) می پرداختن و فخر ما این است که شیعه حضرت باقر(ع) و پیرو مرام عترتیم. اینک در عصر «چراها» و در روزگار شبهه های ایمان سوز، زمزم کلام و پیام الهی اوست که در دل و جان دین باوران، صفا می پرورد.

قیام گوهرشاد؛ تجلی بصیرت در عصر استبداد

بیست و یکم تیرماه هر سال یاد آور قیام خونین و غیرتمندانه مردمان دیار خورشید است. قیامی که مردم غیرتمند، متدین، مجاهد و فداکار مشهد مقدس به پیروی از علماء متعهد خود در ۲۱ تیر ۱۳۱۴ در برابر توطئه بزرگ کشف حجاب رضاخانی برپا کردند و در مقابله با جریان روشنفکر بیمار و غرب گرایانه و حکومت فاسد پهلوی با تقدیم هزاران شهید و مجروح حماسه ای جاویدان و سترگ آفریدند آنطور که امروز پس از گذشت هشت دهه از این واقعه خاطره جانفشانی آنان بر سر زبان هاست.

رویدادهای ماه شوال

ماه شوال از جمله ماه های قمری است که رویدادها و مناسبت های مختلفی در طول تاریخ به ویژه تاریخ اسلامی در این ماه اتفاق افتاده که به بررسی اجمالی آن می پردازیم.

شرح دعای روز سی ام رمضان

در دعاي روز سي ام ماه مبارك رمضان مي خوانيم: اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِيامِي فِيهِ بِالشُّكرِ وَ الْقَبُولِ عَلَي مَا تَرْضَاهُ وَ يرْضَاهُ الرَّسُولُ مُحْكمَةً فُرُوعُهُ بِالْأُصُولِ بِحَقِّ سَيدِنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين (اي خدا در اين روز روزه مرا با جزاي خير و مقبول حضرتت قرار ده كه پسند حضرتت و پسند رسولت گردد و فروع آن را بواسطه اصول آن محكم اساس گردان به حق سيد ما حضرت محمد (ص) و آل اطهارش و ستايش خداي را كه پروردگار عالميان است.)

دعای روز سی ام رمضان

در دعای روز سی ام ماه رمضان از خداوند متعال پذیرش و قبول روزه داری خود را درخواست می کنیم.

شرح دعای روز بیست و نهم رمضان

در دعاي روز بيست و نهم ماه مبارك رمضان مي خوانيم: «اللهمّ غَشّني بالرّحْمَةِ وارْزُقْني فيهِ التّوفيقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبي من غَياهِبِ التُّهْمَةِ يا رحيماً بِعبادِهِ المؤمِنين» خدايا، بپوشان در آن با مهر و رحمت و روزي كن مرا در آن توفيق و خودداري و پاك كن دلم را از تيرگي‌ها و گرفتگي‌هاي تهمت، اي مهربان به بندگان با ايمان خود! مرحوم آيت الله مجتهدي تهراني در شرح دعاي اين روز مطالبي بيان كرده كه در اين مجال مي خوانيم.

دعای روز بیست و نهم رمضان

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان دارای فرازهایی با مضامین و مفاهیم عالی‌ است که می تواند باعث اصلاح بسیاری از امور معنوی و مادی انسان‌ باشد.

شرح دعای روز بیست و هشتم رمضان

در دعاي روز بيست و هشتم ماه مبارك رمضان مي خوانيم: «اللهمّ وفر حظّي فيهِ من النّوافِلِ واكْرِمْني فيهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فيهِ وسيلتي اليكَ من بينِ الوسائل يا من لا يَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّين» يعني: خدايا در اين روز بهره مرا در استفاده از مستحبات بسيار گردان و در آن مرا در به ياد آوردن مسائل كرم نما و وسيله مرابين وسايل و اسباب به سوي حضرتت نزديك ساز، اى آنكه اصرار و سماجت اصرار كنندگان مشغولش نمي سازد.

دعای روز بیست و هشتم رمضان

در دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان از خداوند می خواهیم تا نسبت به مستحبات بهره مندمان سازد.

شرح دعای روز بیست و هفتم رمضان

در دعاي روز بيستم و هفتم ماه مبارك رمضان مي خوانيم: «اللهمّ ارْزُقْني فيهِ فَضْلَ لَيلَةِ القَدْرِ وصَيرْ أموري فيهِ من العُسْرِ الي اليسْرِ واقْبَلْ مَعاذيري وحُطّ عنّي الذّنب والوِزْرِ يا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحين»: خدايا مرا در آن فضيلت شب قدر روزي كن و در آن كارهاي مرا از سختي به آساني بگردان و عذرهايم بپذير و از من گناه و بارگران را بريز، اي مهربان به بندگان شايسته خويش!

دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا