حضور با برکت مراجع موجب بهره مندی طلاب مشهد در ایام تابستان
فرصت‌هایی مانند حضور تابستانی مراجع عظام تقلید باعث ممتاز بودن حوزه علمی شهر مشهد شده است.
سلسله دروس اندیشه اسلامی آیت‌الله سبحانی، پایان یافت
سلسله دروس اندیشه اسلامی که با حضور حضرت آیت‌الله سبحانی در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار می‌شد، پایان یافت و معظم‌له مشهد را ترک کردند.
ترک بحث‌های عقلی، باعث ورود مسائل خرافی در عقاید می‌شود/جلسه پانزدهم
حضرت آیت‌الله سبحانی گفتند: نه معتقدیم که مکتبی بشری را از اول تا آخر مقدس شمرده و هر چه گفت بپذیریم و نه اینکه اصلا مباحث عقلی را مطرح نکرده و موردسنجش قرار ندهیم، بلکه حد وسط را داریم و شعار ما این است: «الأخذ بما صفا و ترک ما کدر».
پاسخ به مشکلی در علم هرمنوتیک/جلسه چهاردهم
حضرت آیت‌الله سبحانی، گفتند: علم شناخت که در گذشته به وجود ذهنی معروف بود، مشخص می‌کند که قائلان به سخت‌بودن تفسیر متون گذشتگان، رئالیست و واقع‌گرا نیستند بلکه سوفسطایی و شکاک هستند.
هفت پاسخ به مسئله کثرت‌گرایی دینی/جلسه سیزدهم
حضرت آیت‌الله سبحانی درباره مسئله کثرت‌گرایی توضیح دادند: این مسئله خیلی از جوانان ما را فریب داده و می‌گویند خداوند منان راضی است که ما به شریعت نوح عمل کنیم یا به شریعت عیسوی، گوشت خوک بخوریم یا گوسفند، حجاب داشته باشیم یا نه و... .
پاسخ به شبهاتی درباره نیاز بشر به دین/جلسه دوازدهم
حضرت آیت‌الله سبحانی با اشاره به شبهه نیاز بشر به دین، گفتند: اسلام از روزی که بشر متولد می‌شود تا روزی که در خاک گذاشته می‌شود دارای احکام است، حتی مسائل اجتماعی اسلام بیش از مسائل فردی آن است.
باید به مکتب عقلانی تشیع افتخار کنیم/جلسه یازدهم
حضرت آیت‌الله سبحانی گفتند: جایی که تعبد است مثل تعداد رکعات نماز، تکلیف مشخص است اما جایی که عقل راه دارد، امیر مؤمنان(ع) اولین مسلمانی است که چشم عقلانی ما را گشوده و این نشان می‌دهد که مکتب تشیع، مکتبی کاملا عقلانی است.
تفکر، یکی از واجبات قرآنی است/جلسه دهم
حضرت آیت‌الله سبحانی به یادآوری چند حدیث پرداخته و گفتند: در روایت داریم که «به شخص توجه نکنید و به مطلب توجه کنید» و یا اینکه «هیچ علمی مثل تفکر نیست»، بنابراین قرآن و حدیث ما را به تفکر و اندیشه دعوت می‌کند و تفکر یکی از فرائض قرآنی است.
قرآن کریم با برهان عقلی عمل جنایتکاران عالم را بررسی می‌کند/جلسه نهم
حضرت آیت‌الله سبحانی گفتند: سیاست‌مداران امروز غربی که کوچکترین رحمی در آن‌ها نیست و فقط خود را می‌بینند، جنایتکارانی که کودکان را می‌کشند، زیربناها را می‌زنند و سالیان درازی است که کشتار می‌کنند، عملشان نشان‌دهنده یکی از سه حالتی است که در قرآن مطرح می‌شود.
بسیاری از حکمای ایران خراسانی اند / تاکید بر حکیم پروری در حوزه پر برکت خراسان
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی بر تقویت و رشد بیشتر حوزه پر برکت خراسان با توجه به گذشته خود که بسیاری از حکمای ایران از این سرزمین برخاستند، تاکید کردند.
12345678910
بالا